Bezpieczne wakacje

Po  wielu miesiącach ciężkiej pracy nadchodzą upragnione wakacje.  Ten rok szkolny był dla Was szczególnie ciężki i pracowity. Wakacje to cudowny czas zasłużonego odpoczynku! Każdy z Was przeżyje wiele niezapomnianych chwil czy podróży. Pamiętajcie aby wakacje były czasem nie tylko radosnym, ale przede wszystkim bezpiecznym!

Podczas wakacji stosuj się do podstawowych zasad bezpieczeństwa:

• Zawsze mów rodzicom gdzie idziesz!
  • Nigdy nie rozmawiaj z nieznajomymi!
  • Nie oddalaj się od opiekunów!
  • Zawsze pamiętaj o naładowanej komórce!
  • Przed opalaniem zawsze zabezpiecz swoją skórę kremem z filtrem UV!
  • Pamiętaj o odpowiednim nawadnianiu Twojego organizmu. Pij dużo wody i innych napoi.
  • W słoneczne dni nie zapominaj o nakryciu głowy i okularach przeciwsłonecznych!
  • Pamiętaj baw się świetnie

Podczas wakacji w górach pamiętaj:

• W góry najlepiej wyruszać wczesnym rankiem.
  • Zawsze podróżuj wyznaczonym szlakiem.
  • Na wędrówkę w góry zabierz ze sobą: prowiant, płaszcz przeciwdeszczowy (nawet jeśli jest piękna pogoda), ciepłą odzież, nakrycie głowy chroniące od słońca, może przydać się również mapa.
  • Przed wyjściem w góry zawsze należy wcześniej sprawdzić prognozę pogody. Pamiętaj pogoda w górach bardzo szybko się zmienia!
  • Nigdy nie wychodź w góry podczas burzy!
  • Ważny numer telefonu :  GOPR 601 100 300

Wakacje nad wodą:

• Kąp się tylko w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach, zawsze pod opieką osoby dorosłej!
  • Stosuj się do uwag i rad ratownika.
  • Na plaży chroń się przed nadmiarem słońca. Stosuj kremy z filtrem UV.
  • Pamiętaj skoki do wody mogą skończyć się kalectwem!
  • Nigdy nie skacz do wody na głowę!
  • Nigdy nie wchodź do wody (morza, jeziora, basenu) podczas burzy, deszczu lub mgły!
  • Wybierając się na kajaki, łódki czy rowery wodne, zawsze zakładaj kapok. Pamiętaj też, aby nie pływać wieczorem i po zmroku. To niebezpieczne i łatwo zgubić się na wodzie.

Spacer po lesie lub łące:

• Do lasu wybieraj się tylko w towarzystwie osoby dorosłej.
  • Pamiętaj w lesie bardzo łatwo jest się zgubić. Nie oddalaj się od swojego opiekuna!
  • Nigdy nie rozpalaj ogniska w lesie lub jego pobliżu!
  • Chroń się przed komarami i kleszczami. Pamiętaj o stosowaniu preparatów przeciwko kleszczom.
  • Nie wybieraj się do lasu wieczorem i po zmroku. To niebezpieczne i łatwo się zgubić.
  • Nie śmieć i nie hałasuj w lesie.

Numery ratunkowe:

112 –  ogólny numer ratunkowy

998  –  straż pożarna

997 -  policja

999 – pogotowie ratunkowe

Życzę Wam udanych, bezpiecznych, pełnych przygód i radości wakacji. Do zobaczenia we wrześniu!