JAK SKUTECZNIE UCZYĆ SIĘ W DOMU

Zgodnie z nowym rozporządzenie MEN, nauka od kilku tygodni odbywa  się w domu. Nauka zdalna polega w dużej mierze na waszej samodzielnej  pracy i jest związana ze znacznym wysiłkiem umysłowym.  W związku z tym, należy zadbać o odpowiednie warunki, czas i miejsce do nauki. Zdobywanie wiedzy  będzie skuteczne i przyjemne, kiedy zadbacie o jak najlepsze stanowisko i komfort pracy.

ZASADY BEZPIECZNEJ PRACY PRZY KOMPUTERZE

Aby praca na komputerze była pożyteczna i jednocześnie przyjemna, należy spełnić następujące warunki:

• krzesło i biurko powinny być dopasowane do Twojego wzrostu;
  • klawiaturę i ekran monitora należy ustawić w odpowiedniej odległości, dostosowanej wzrostu i wzroku użytkownika;
  • zadbaj o właściwe oświetlenie;
  • zapewnij sobie przerwy w pracy z komputerem, które pozwolą ci się zrelaksować i umożliwią odpoczynek oczom, mięśniom szyi, barku i dłoni.

Podczas pracy przy komputerze nie zapominaj o poniższych zasadach:

• Plecy powinny być wyprostowane i przylegać do oparcia krzesła;
  • Przedramiona ugięte pod kątem zbliżonym do kąta prostego, powinny opierać się o brzeg biurka;
  • Dłonie powinny być prawidłowo ułożone na klawiaturze;
  • Wzrok użytkownika komputera powinien być skierowany na wprost; a odległość twarzy od monitora to od 40 do 80 cm (w zależności od wielkości monitora);
  • Górna krawędź monitora nie powinna znajdować się powyżej linii wzroku użytkownika;
  • Monitor powinien być odchylony nieznacznie do tyłu;
  • Odległość pomiędzy brzegiem biurka a ustawioną na nim klawiaturą powinna być większa niż 10 cm. Chodzi tu o możliwość ułożenia na biurku dłoni. Pisanie z rękami bez oparcia jest bardzo uciążliwe dla użytkownika;
  • Wilgotność powietrza nie powinna być mniejsza niż 40% - chodzi tu o to, że w trakcie korzystania z komputera oczy mocno się wysuszają, dlatego ważne jest zapewnienie pewnego poziomu wilgotności w pomieszczeniu.

Jeżeli  nie kontroluje czasu spędzonego przed komputerem komputera można pobrać darmową aplikacje dostępną w sieci np. Anti-EyeStatin lub EyeCareReminder, które pomagają zaplanować czas spędzony przed monitorem, przypomną o przerwie i zaproponują ćwiczenie oczu.

Praca przy komputerze w niewłaściwych warunkach może być powodem dolegliwości i chorób:

• Zbyt długie patrzenie na monitor może powodować pogorszenie wzroku;
  • Niewłaściwa postawa, podczas siedzenia przy komputerze, może przyczynić się do zmęczenia mięśni, bólu kręgosłupa, szyi, barku i dłoni;
  • Długotrwała praca przy komputerze może być przyczyną choroby długotrwale obciążonych stawów;
  • Długotrwałe i częste korzystanie z komputera może doprowadzić do uzależnienia i wpłynąć negatywnie na samopoczucie, wywołując ciągłe zmęczenie, zmianę nastrojów i zły humor.

ZASADY UŁATWIAJĄCE NAUKĘ

• Zaplanuj, o której porze będziesz zaczynać naukę – dokładnie wyznacz czas kiedy się uczysz, a kiedy odpoczywasz, kiedy wykonujesz poszczególne zajęcia.
  • Pracuj systematycznie . Najlepiej  wykonuj zadania w tym samym dniu co w planie lekcji.
  • Ustal określony porządek nauki z poszczególnych przedmiotów, najlepiej wg planu lekcji danego dnia. Zbyt długo nie koncentruj się na jednym temacie, czy przedmiocie. Urozmaicanie nauki pomoże uniknąć zniecierpliwienia i znudzenia.
  • Zadbaj o właściwe odżywianie się oraz picie wody i soków.
  •  Zastosuj przerw pomiędzy poszczególnymi zajęciami w ciągu dnia:

po 30 minutach nauki wskazana jest 5-10 minutowa przerwa, po 2 godzinach nauki – 15-20 minutowa, a po 3 godzinach konieczny jest już 60 minutowy wypoczynek.

• Zadbaj o aktywność fizyczną w domu lub , wyjście na świeże powietrze

np. na swoje podwórko.

• Zadbaj o zagospodarowanie czasu poza nauką. Warto znaleźć czas z członkami rodziny na rozmowę, zagranie w ulubioną grę planszową, czytanie książek czy wspólne prace domowe.
  • W czasie, kiedy nie możesz wyjść z domu, spotkaj  się z kolegami i koleżankami na mediach społecznościowych, pograj online w grę komputerową czy porozmawiaj.
  • W czasie wolnym od nauki możesz również, wybrać się na wirtualną wycieczkę np. do muzeów, wystawę czy obejrzeć film.

JAK ZADBAĆ O BEZPIECZEŃSTWO W SIECI

Podstawowe zasady użytkowania komputera, telefonu, tabletu

i korzystania z sieci:

• Korzystaj z oprogramowania antywirusowego.
  • Otwieraj wiadomości tylko od znajomych osób, wychowawcy, nauczycieli.
  • Ostrożne pobieraj plików z sieci.
  • Unikaj klikania w nieznane linki i załączniki w wiadomościach e-mail.
  • Nie podawaj w sieci danych osobowych ani haseł, nie wysyłaj swoich zdjęć.
  • Chroń swoje kont np. na serwisach społecznościowych.
  • Stosuj  trudne do odgadnięcia haseł, które są kombinacją liter i cyfr.
  • Czytaj regulaminy korzystania np. z portali.
  • Sprawdzaj, czy strona, do której się logujesz, ma zabezpieczenie SSL.
  • Zgłaszaj niepokojące Cię sytuacje rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.
  • W sytuacji, kiedy ktoś lub coś Cię zaniepokoi lub wystraszy skontaktuj  się z Telefonem Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, dzwoniąc pod bezpłatny numer 116 111.

Zachęcam do obejrzenia filmików o bezpiecznych zasadach korzystania z Internetu.

• Pamiętaj, że osoba po drugiej stronie nie musi być tym, za kogo się podaje!
  • Pamiętaj o szacunku dla innych internautów!
  • Nawet pozornie niewinne żarty potrafią bardzo krzywdzić!

W dobie zasobów Internetu i dostępu do ciekawych propozycji, możemy sprawić, że nauka w domu nie będzie tylko obowiązkiem.