Wycieczka do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

11 czerwca 2014 r. dzieci z klas 0-III uczestniczyły w wycieczce do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

W programie było: zwiedzanie skansenu, przejażdżka bryczką, lekcja muzealna "słodycze, wosk i leki z mazowieckiej pasieki", pokaz wyrobu masła z degustacją, oglądanie kolekcji rzeźby ludowej.

Uczniowie mieli możliwość zobaczenia jak wyglądało i zmieniało się życie na wsi na przestrzeni wieków. Maluchy zaznajomiły się z wyglądem dawnej wsi, oglądały wyposażenie chat i domów mieszkalnych, a także nabyły wiedzę odnośnie wykorzystania sprzętów domowych używanych w życiu codziennym w tamtym okresie. Z zaciekawieniem oglądali kolekcję rzeźby ludowej.

Wielką gratką dla zwiedzających była lekcja muzealna "słodycze, wosk i leki z mazowieckiej pasieki". Dzieci poznały technikę wyrobu miodu i jego znaczenie i wykorzystanie. Niezmiernie cieszyły się z samodzielnie wykonanej świecy z plastra wosku, którą otrzymały na pamiątkę.

Uczestniczyły również w pokazie wyrobu masła starą metodą ręczną i ze smakiem degustowały wyrób.

Niezwykłą atrakcją była również przejażdżka wozem sierpeckim wokół całego skansenu.

Wiedza którą uczniowie wynieśli z tego wyjazdu na pewno w znacznym stopniu przybliżyła realia i sposób postrzegania warunków, infrastruktury i życia jakie panowało i jak zmieniało się na wsi polskiej na przestrzeni wieków.

Wycieczka została zorganizowana przez  panie Katarzynę Tomczyk i Grażynę Menich-Masanowską .