UDZIAŁ W PROJEKCIE

Nasza szkoła została zakwalifikowana (jako jedna z sześciu w województwie mazowieckim )

do udziału w projekcie  :

„Mazowsze przez pryzmat lokalnych ojczyzn- edukacja młodzieży w zakresie oceny zasobów i walorów środowiska geograficznego oraz działań służących zrównoważonemu rozwojowi w lokalnej i regionalnej skali przestrzennej” .

Rekrutacja odbyła się w roku szkolnym 2017/2018.  Zgłoszenie naszej szkoły spełniło wymogi projektu, zostaliśmy zakwalifikowani, dlatego też  z niecierpliwością czekaliśmy na realizację w roku bieżącym.

Organizatorem zajęć była kadra naukowo-dydaktyczna Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.

Opiekunem projektu na terenie szkoły były: Zofia Porosa i Anna Bandurska.

Projekt obejmował organizację terenowych i kameralnych zajęć dydaktycznych poświęconych środowisku geograficznemu wybranych regionów, przeznaczony dla uczniów szkół zlokalizowanych  w województwie mazowieckim

Temat przewodni zajęć to: „U zbiegu wielkich rzek”.

Projekt obejmował:

• warsztaty terenowe , które odbyły się w dn. 10 maja 2019r.

Trasa wycieczki została tak zaprojektowana, by zapoznać uczniów z naturalnym krajobrazem regionu, w którym zamieszkują. Uczestnikom podczas przejazdu i postojów została przekazana wiedza dotycząca poszczególnych komponentów środowiska regionu oraz przekształceń środowiska w wyniku działalności gospodarczej.

Punkty postojowe były lokalizowane w miejscach, gdzie znajdują się obiekty warte szczególnej uwagi, w lokalizacjach dogodnych dla przeprowadzenia pokazu technik

i metod pomiarów terenowych, wykorzystywanych w badaniach środowiska.

Badania terenowe były ukierunkowane na  zdobycie przez uczestników wielu umiejętnosci:

-analizy krajobrazu i jego składowych,

- okreslania walorów rozpatrywanego terenu,

- identyfikowania roli rzek  w działalności człowieka,

- wskazywania  działań służacych zrównoważonemu rozwojowi.

Trasa wycieczki objęła:

Dębinki- Kosewko (Rezerwat Doliny Wkry) – Pomiechówek – Modlin(Wieża Tatarska) – Dębe (Stopień Wodny) – Zegrze Południowe – Dębinki.

Wszyscy uczniowie otrzymali przewodniki do zajęć terenowych.

• seminarium podsumowujące w dn. 7 czerwca 2019r.

Wiedzę i umiejętności nabyte w czasie badń terenowych uczniowie wykorzystali w pracy zespołowej do przygotowania opracowań oraz ich prezentacji. Opracowali sześć zagadnień:

1. Wycieczka po naszym regionie.
  2. Zwykłe i niezwyłe miejsca w naszym regonie.
  3. Miasteczo nad rzeką.
  4. Przyrodnicy w Kosewku.
  5. Przyrodnicy nad Zalewem Zegrzyńskim.
  6. Obiekty nad rzekami.

Wszyscy uczniowie uczestniczący w projekcie otrzymali CERTYFIKATY.

Relację z działań w projekcie można śledzić :