94. rocznica Bitwy nad Wkrą

23 sierpnia 2014 roku w Borkowie odbyły się uroczystości z okazji 94. rocznicy Bitwy nad Wkrą, których organizatorem było Towarzystwo Historyczne „Rok 1920”. Obchody rozpoczęły się od ustanowienia posterunku honorowego oraz wprowadzenia pocztów sztandarowych szkół, władz samorządowych Gminy Nasielsk, gmin współorganizujących uroczystość, służb mundurowych, instytucji życia publicznego, stowarzyszeń, organizacji z terenu Gminy Nasielsk oraz innych gmin. Gości honorowych przywitał Burmistrz Nasielska Bogdan Ruszkowski, pełniący funkcję gospodarza.

Tradycyjnie też w patriotycznym spotkaniu uczestniczyło wielu znakomitych gości, m. in. Pan Waldemar Strzałkowski – przedstawiciel Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Pana Bronisława Komorowskiego, Pani Jadwiga Zakrzewska – Posłanka na Sejm RP i Wiceprzewodnicząca Sejmowej Komisji Obrony Narodowej, pułkownik Mirosław Kaliński – przedstawiciel Ministra Obrony Narodowej, pułkownik Marek Orzechowski – przedstawiciel szefa sztabu Generalnego Wojska Polskiego, podpułkownik Sylwester Wlaszczyk – przedstawiciel Dowódcy 2. Mazowieckiego Pułku Saperów w Kazuniu, ksiądz podpułkownik Zenon Pawelak – delegat Biskupa Polowego Wojska Polskiego, Pani Maria Kowalska – Radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Pani Katarzyna Kręźlewicz – Zastępca Dyrektora Kancelarii Marszałka Województwa Mazowieckiego, Pan Radosław Rybicki – Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Modernizacji Terenów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Pan Krzysztof Kapusta – Starosta Nowodworski. Jak co roku odbyła się Msza św. polowa z homilią, Apel Pamięci, salwa honorowa, złożenie wieńców i wiązanek pod pomnikiem oraz defilada wojskowa. W uroczystości wzięli udział również przedstawiciele Szkoły Podstawowej w Dębinkach wraz z pocztem sztandarowym szkoły. Delegacja złożyła kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym bohaterów Bitwy nad Wkrą. Szkołę reprezentowali nauczyczyciele i uczniowie: mgr Katarzyna Tomczyk, mgr Aneta Kicka oraz Agata Wichowska, Magda Siwek, Kamila Gortat, Karolina Mąka, Łukasz Calak i Sebastian Borzym.

Najbardziej widowiskowym punktem programu była inscenizacja historyczna nawiązująca do wydarzeń z czasów wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. Widać, że z roku na rok inscenizacja ta ma coraz większy wymiar. W tym roku mogliśmy zobaczyć jeżdżące repliki trzech samochodów pancernych oraz jednego czołgu, a także oryginalny, odrestaurowany motocykl Royal-Enfield. Liczba rekonstruktorów też znacznie się powiększyła w stosunku do poprzednich lat, co wprowadzało ciągły ruch na polu bitwy, a dodatkowy dynamizm aranżowała kawaleria.To, co działo na błoniach nad Wkrą, komentował Pan Andrzej Olejko – historyk, doktor habilitowany, specjalizujący się w historii wojskowości, wykładowca historii na Uniwersytecie Rzeszowskim, dziennikarz radiowy i telewizyjny zajmujący się propagowaniem historii lotnictwa i wojskowości. Inscenizacja wywarła duże wrażenie na licznie zgromadzonej publiczności, która dziękowała gromkimi brawami za wspaniałe widowisko. Rekonstrukcja stanowiła żywą lekcję historii i patriotyzmu, która przybliżyła widzom ważne wydarzenia dotyczące przeszłości naszego Narodu. Podkreślenia wymaga fakt, iż zadanie pn. „Obchody bitwy nad Wkrą” było współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.